Side 2 af 2
Savlesmække og hagesmække med navn
Hos Babysutten finder du savlesmække og hagesmække med navn til babyer og små børn. Vælg mellem bløde savlesmække fra Pippi og RIC Denmark samt hagesmække med søde dyremotiver fra Teddykompaniet og Sterntaler.
Vi broderer barnets navn direkte på smækken, så den bliver personlig og lettere at kende i dagplejen eller vuggestuen. Find en savlesmæk, der hjælper med at beskytte tøjet mod savl, eller en større hagesmæk til måltiderne – i forskellige materialer, farver og designs.
Savlesmæk eller hagesmæk – hvad skal du vælge?
Selvom savlesmække og hagesmække minder om hinanden, har de lidt forskellige anvendelser.
En savlesmæk med navn er praktisk til barnet, der savler meget, eksempelvis i perioder hvor de første tænder er på vej. Den sidder tættere omkring halsen og hjælper med at opsuge fugt, så du ikke behøver skifte barnets bluse lige så ofte.
En hagesmæk med navn dækker typisk mere af brystet og er derfor velegnet, når barnet spiser. Den hjælper med at beskytte tøjet mod mælk, grød og madrester.
Det vigtigste er at vælge efter barnets behov. Til meget savl kan en blød, absorberende savlesmæk være det bedste valg, mens en større hagesmæk ofte er mere praktisk ved måltiderne.
Savlesmække med navn fra Pippi og RIC Denmark
Hos Babysutten finder du et stort udvalg af Pippi savlesmække med navn i alt fra hvid, rosa og lyseblå til grønne, gule og mørke nuancer.
Pippi-savlesmækkene er fremstillet i en blanding af bomuld og polyester og har en fugtbeskyttende konstruktion, der hjælper med at holde barnets tøj tørt. De fås i one size og lukkes med trykknap i nakken.
Vi har også savlesmække fra RIC Denmark i blandt andet karrygul og støvet lyselilla. De er fremstillet i 100 % økologisk bomuld, har en glat forside og frotté på bagsiden samt et indlæg, der beskytter mod fugt.
RIC Denmark-modellerne har desuden tre trykknapper, så lukningen kan tilpasses, efterhånden som barnet vokser.
Hagesmække med navn og søde dyremotiver
Ønsker du en større hagesmæk til spisetiden, finder du blandt andet modeller fra Teddykompaniet og Sterntaler.
Teddykompaniets Diinglisar-hagesmække har søde dyremotiver som mus og elefant. De er fremstillet i polyester med en plastbelagt bagside, der hjælper med at beskytte tøjet mod fugt.
Sterntaler-hagesmækkene er fremstillet i bomuldsfrotté og har farverige motiver, blandt andet en gris og en græshoppe. De måler cirka 26 × 38 cm, dækker godt ned over brystet og lukkes med velcro.
Når du vælger en hagesmæk, er det derfor værd at se på både størrelsen, materialet og lukningen – ikke kun farven eller motivet.
Sådan får du barnets navn broderet
Hos Babysutten broderer vi barnets fornavn direkte på savlesmækken eller hagesmækken.
På mange modeller kan du vælge skrifttype og trådfarve, så broderingen passer til smækkens design. Pippi og RIC Denmark tilbyder desuden valg af bogstavstørrelse på deres produktsider.
Mulighederne varierer dog mellem mærkerne. På nogle Diinglisar-modeller skal du blot indtaste barnets fornavn.
Vælg derfor først den ønskede model, og se derefter, hvilke muligheder for personlig brodering den tilbyder.
Husk at kontrollere stavningen af navnet, inden du bestiller.
Vask og praktisk brug i hverdagen
Savlesmække og hagesmække bliver hurtigt våde eller beskidte. Derfor er det en fordel at have flere klar til brug.
Vaskeanvisningerne varierer mellem mærkerne:
-
Pippi: Flere modeller vaskes ved 40 grader.
-
RIC Denmark: De viste modeller er angivet til vask ved op til 95 grader.
-
Teddykompaniet Diinglisar: De undersøgte hagesmække vaskes ved 40 grader.
-
Sterntaler: De undersøgte hagesmække vaskes ved 60 grader.
Følg altid vaskeanvisningen på den enkelte smæk, så du passer på både materialet og det broderede navn.
Tag savlesmækken eller hagesmækken af, når barnet skal sove.
En praktisk, personlig gave til baby
En savlesmæk eller hagesmæk med navn er en lille, brugbar gave til barsel, babyshower eller barnedåb.
Den er også praktisk, når barnet begynder i dagpleje eller vuggestue, hvor navnet gør det nemmere at kende barnets ting.
Vil du se flere farver fra Pippi, kan du gå til vores udvalg af Pippi savlesmække med navn.
Ønsker du en smæk uden personlig brodering, finder du også savlesmække og hagesmække uden navn hos Babysutten.